Lenco 12" x 12" Standard Performance Trim Tab Kit w/LED Indicator Switch Kit 12V [RT12X12I]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Only 5 units left
Secure checkout with Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
30-Day Returns
In Stock
  • Vendor:
    Lenco Marine
  • Type:
    Trim Tabs
View Product Details
Description
Standard Performance Series Tabs
Standard actuator with 5/16" stainless steel through bolts. 1" turned up edges with 2" taper on the inside. All 12-gauge 304 stainless steel construction with Electro-Polished Blades
We make the best boats better!™
  • Actuator speed is precise and controllable so there are no surprises at top speeds
Actuators
  • Instant response
  • Fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • High-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
Tactile Switch w/ Indicator LED for all Single Actuator Trim Tab Systems
Features:
  • Self-contained, sealed keypad
  • Self-contained, sealed control box module
  • Fade/smudge-proof, laser engraved graphics
  • Plug & play switch wiring harness connector
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75"